Jak wybrać dobry krem przeciwsłoneczny?

naturalny krem przeciwsłoneczny

Nareszcie lato! Czy Wy też tęskniliście za ciepłymi promieniami słońca i pięknie opaloną skórą? Oczywiście czasy mocnej brązowej opalenizny dawno minęły, ale ten naturalny lekko brązowy odcień opalonej skóry chyba nigdy nie wyjdzie z mody.

Dodatkowo ta życiodajna witamina D, którą zazwyczaj suplementujemy w miesiącach zimowo-jesiennych, teraz jest na wyciągnięcie ręki – albo całego ciała 😉

SPF, UVA, UVB – o co w tym chodzi?

Ale żeby nie było zbyt kolorowo… Dzisiaj wiemy już, że promienie UV mają też swoje negatywne strony. Promienie UVA wnikają w warstwę skóry, sprzyjając jej wiotczeniu i tworzeniu się zmarszczek. Mogą też powodować uczulenia słoneczne. Promienie UVB są jeszcze bardziej bardziej niebezpieczne. To one odpowiedzialne są za oparzenia słoneczne i uszkadzanie DNA w komórkach skóry. Obie formy promieniowania mogą prowadzić do powstawania raka skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV.

Większość kosmetyków do ochrony przed słońcem posiada substancje blokujące promienie UVB.  Ale co z promieniami UVA, które również są szkodliwe? Rzadko kiedy, wybierając krem z filtrem, sprawdzamy, czy posiada on również ochronę przed promieniowaniem UVA. Warto dokładnie czytać etykiety, aby wybrać bezpieczny krem przeciwsłoneczny!

To, co łączy wszystkie kremy przeciwsłoneczne jest SPF, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Im wyższy, tym mocniejsza ochrona. Przykładowo, SPF 50 powinien blokować 98% promieni UVB. Tak wysokie filtr polecany jest dla ochrony małych dzieci, dla osób o bardzo jasnej karnacji oraz podczas długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne. 

Jednak nie zawsze wyższy SPF jest lepszy. Na rynku można znaleźć produkty z SPF 70, a nawet SPF 100, które ponoć mają gwarantować najwyższą ochronę. W rzeczywistości, nawet jeśli ochrona jest minimalnie większa, to takie produkty zawierają znacznie więcej środków chemicznych filtrujących słońce, niż produkty o niższym SPF. Według organizacji Environmental Working Group, niektóre z tych składników przenikając przez skórę, mogą nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego produkty na poziomie SPF 15, 30, czy 50 są rozsądnym wyborem.

Czym jest naturalny krem przeciwsłoneczny?

Fitry UV stosowane w kosmetykach przeciwsłonecznych mogą działać dwojako. 

Filtr chemiczny – najczęściej jest filtrem syntetycznym – zawiera substancje chemiczne, które wnikają wgłąb naskórka i tam absorbują promieniowanie słoneczne.

Natomiast filtr fizyczny – zazwyczaj mineralny –  pozostaje na powierzchni skóry odbijając promienie UV. Takie zdolności posiada na przykład tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Krem przeciwsłoneczny mineralny być stosowany przy dolegliwościach takich, jak alergie skórce, czy atopowe zapalenie skóry.

Wprawdzie kosmetyki z filtrem chemicznym są powszechne w popularnych drogeriach, to niestety większość z nich jest szkodliwa dla naszego zdrowia i dla środowiska naturalnego. Zawarta w filtrach chemicznych substancja zwana oksybenzon, może być szkodliwa dla zdrowia i powodować zmiany hormonalne. Poza tym, kosmetyki zawierające tę substancję w niektórych krajach są już zakazane! Okazało się, że oksybenzon niszczy rafy koralowe, powodując różne choroby koralowców, uszkadzając ich materiał genetyczny i prowadząc do ich śmierci. Niestety, nawet małe ilości tego związku są dla nich niebezpieczne.

Dlatego filtry mineralne są zdrowszą alternatywą – zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska naturalnego.

Z pewnością wiesz, że na rynku można znaleźć ogromny wybór produktów do ochrony przeciwsłonecznej. Wystarczy zajrzeć do pierwszej lepszej drogerii – jest w czym wybierać. Warto jednak zadać sobie trochę wysiłku, by wybrać najlepszy dla siebie produkt, który jednocześnie nie będzie stanowił zagrożenia dla środowiska.

Pamiętaj o tych pięciu zasadach:

  1. Wybierz krem przeciwsłoneczny w sztyfcie lub kremie, a nie spray, który podczas aplikacji może dostać się do Twoich płuc. 
  2. Sprawdzaj etykiety i upewnij się, że Twój kosmetyk chroni przed promieniowaniem UVA i UVB.
  3. Stosuj odpowiedniego dla siebie filtra SPF.
  4. Jeśli pocisz się lub pływasz, pamiętaj o ponownym nałożeniu ochrony przeciwsłonecznej – zwłaszcza, gdy stosujesz filtr fizyczny.
  5. Zawsze miej przy sobie Twój ulubiony kosmetyk z filtrem, aby móc cieszyć się słońcem i piękną pogodą kiedy tylko chcesz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Main Menu